Małopolskie klimaty – co warto zobaczyć w Andrychowie?

Małopolskie klimaty – co warto zobaczyć w Andrychowie?

Województwo małopolskie jest jednym z najbogatszych, jeśli chodzi o „zasoby” atrakcyjne dla turystów. Królują: Kraków, Zakopane, Wieliczka, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice i… można by jeszcze długo wymieniać miejscowości leżące na głównych szlakach historycznych, geograficznych czy przyrodniczych.

Jak na tle małopolskich „celebrytów” prezentuje się Andrychów? Czy warto tu przyjechać i spędzić np. jeden z długich weekendów?

Jak historia ukształtowała dzisiejsze oblicze Andrychowa?

Miejscowość dziś znana jako Andrychów powstała na przełomie XIII i XIV w. Liczy więc sobie setki lat, ale prawa miejskie uzyskała stosunkowo niedawno, bo dopiero w roku 1767. Miasto ma bogatą historię, która nie zawsze była łatwa i łaskawa dla niegdysiejszego Jędrzychowa czy Indrzychowa.

Negatywnie na jego rozwój wpłynęły czasy wojen husyckich, gdy dochodziło do licznych napadów zbójeckich, ówczesnej wsi nie omijały również wyniszczające pożary. Osada zaczęła się intensywniej rozwijać po przejściu we władanie polskich monarchów. Kolejnego spustoszenia dokonały wojska szwedzkie w XVII w.

Po tym czasie, dzięki sprowadzeniu do wioski tkaczy z różnych krajów Europy, Andrychów zaczął się ponownie i jeszcze intensywniej rozwijać, co ostatecznie doprowadziło do nadania miejscowości praw miejskich.

W okresie zaborów Andrychów stał się typowym miasteczkiem galicyjskim, które rozwijało się dość dynamicznie, szczególnie po uzyskaniu połączenia kolejowego. Miasto stało się centrum przemysłu włókienniczego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Andrychów zyskał zupełnie nowe znaczenie jako nowoczesny ośrodek turystyczny i letnisko.

Powstawały liczne obiekty rekreacyjne, takie jak baseny, boiska i baza noclegowa. Andrychów został też zelektryfikowany. Kres prężnemu rozwojowi miasta przyniosła II wojna światowa. W okresie PRL udało się odtworzyć „moce” przemysłowe miasta.

Gdy przyjedziesz do Andrychowa, zauważysz, że w III RP, podobnie jak w okresie przedwojennym, podejmuje się wiele inicjatyw mających na celu zwiększyć potencjał miasta, jako ośrodka turystycznego, rekreacyjnego i kulturalnego.

Najpopularniejsze miejsca w Andrychowie

Dzisiejsza tkanka architektoniczna miasta jest „pochodną” jego historii. Uwagę turystów, którzy przyjeżdżają do Andrychowa po to, by przemierzać szlaki pobliskiego Beskidu Małego, przykuwa m.in. znajdujący się w centrum park i pałac (Zamek Andrychowski), Rynek oraz ostatnie „akcenty” historycznej zabudowy drewnianej.

Miasto tchnie spokojem, zachęca do wypoczynku – i tego bardziej, i mniej aktywnego. Andrychów jest nazywany bramą wejściową Beskidu Małego, zaprasza więc do odbywania pieszych i rowerowych wędrówek po malowniczej okolicy, ale sam także stwarza sympatyczne warunki do wypoczynku.

Wystarczy znaleźć się w okolicy zamku, czyli Pałacu Bobrowskich, by dać się ponieść dźwiękom jazzu wydobywającym się z tutejszego klubu jazzowego, jednego z popularniejszych w całej Małopolsce, w którym gościło wiele gwiazd rodzimego i zagranicznego jazzu.

Turyści ceniący sobie możliwość „wtopienia” się w zwykłe życie miasta, mogą też posmakować pieczywa z piekarni, która znajduje się w jedynym zachowanym do dzisiejszych czasów zabytkowym drewnianym domu podcieniowym.

Jeśli jesteśmy w Andrychowie po raz pierwszy, warto też swoje pierwsze kroki po mieście skierować na tutejszy Rynek, który jest typowy dla centralnych placów małych, górskich miast galicyjskich, z akcentami indywidualnymi, które są pokłosiem niejednej przebudowy, podejmowanej przez kolejne władze miasta.

Jakie jeszcze miejsca odwiedzić w Andrychowie?

Park Miejski i Pałac Bobrowskich

Znajdują się w centrum miasta i są jednymi z najbardziej charakterystycznych miejsc, goszczących często na pocztówkach z Andrychowa.

Park otaczał pałac, który swoją drugą nazwę – Zamek Andrychowski – zawdzięcza pierwotnie istniejącej w tym miejscu budowli o charakterze obronnym. Centralną część parku stanowi dobrze zachowany staw, nad którym można odpocząć w komfortowych warunkach.

Obecnie Pałac Bobrowskich zbudowany jest na planie podkowy. Zdobi go portyk, kolumny i fronton z herbami byłych właścicieli, jedno ze skrzydeł pałacu wieńczy baszta. W jednym z byłych budynków należących do pałacu funkcjonuje dziś restauracja.

Kościół św. Macieja

Świątynia pochodzi z połowy XVII w. W trzynawowym obecnie kościele, który swój obecny kształt uzyskał po licznych przebudowach, w ramach których dobudowano m.in. kaplice, może się poszczycić cennymi obrazami z XVII i XIX w. oraz barokową, bogato zdobioną chrzcielnicą, wykonaną z drewna.

Muzeum Historyczno-Etnograficzne

Jeśli będziesz gościć w Andrychowie nie zapomnij odwiedzić Muzeum Historyczno-Etnograficznego, które w ramach kilku stałych wystaw oraz ekspozycji czasowych prezentuje bogate dziedzictwo historyczne i etnograficzne Andrychowa i okolic.

Placówka została zlokalizowana na terenie byłego dworu, gdzie zachowały się oryginalne zabudowania, typowe dla tego typu posiadłości z XIX wieku.

O muzeum pisaliśmy już na łamach naszego portalu. Więcej o Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Andrychowie przeczytasz tu.

Inne ciekawe miejsca w Andrychowie

Z pewnością jednym z ciekawszych miejsc w Aleksandrowie jest Studnia Kościuszki, która została odbudowana w roku 1894, w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej. Według miejskiej historii – z tego właśnie źródła miał pić wodę koń samego naczelnika.

Andrychowskie kapliczki

Jeśli jesteś turystą, który lubi w nowo poznawanych miejscach odnajdować ich szczególny koloryt – udaj się też na spacer po ulicach i zaułkach Andrychowa, gdzie na pewno znajdziesz wiele kapliczek, typowych dla tej części Małopolski.

To tylko niektóre z miejsc, które na pewno zapadną Ci w pamięć, gdy przyjedziesz do Andrychowa – miasta będącego bramą Beskidu Małego. Warto więc przez tę bramę przejść i wyruszyć na piękne beskidzkie szlaki.