WOŚP i akcja krwiodawstwa

WOŚP i akcja krwiodawstwa

30 finał i kolejna akcja oddawania krwi

Trwa właśnie jubileuszowy, trzydziesty finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wydarzenia tegorocznego finału odbywają się również w Andrychowie. W tym roku wiele planów organizatorów w całej Polsce storpedowała wyjątkowo zła pogoda, jednak część zaplanowanych akcji mimo to odbywa się.

To między innymi cykliczne wydarzenia, które od lat towarzyszą finałom WOŚP, takie jak akcje honorowego oddawania krwi.

Taką możliwość mieli 30 grudnia 2022 r. również mieszkańcy Andrychowa, którzy mogli do wczesnych godzin popołudniowych oddawać krew.

Warto wziąć udział w takiej akcji, a jeszcze lepiej byłoby, gdybyśmy się zdecydowali na częstsze oddawanie krwi, której wciąż brakuje, dlatego Regionalne Stacje Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce organizują wiele akcji, których celem jest powiększenie zasobów tego bezcennego dla życia i zdrowia daru.

Krwi nie da się zastąpić

Mimo postępu naukowego nadal nie udało się wyprodukować preparatu, który mógłby zastąpić krew, w związku z tym można ją pozyskać tylko od człowieka. Krwi nie można kupować, jedyną możliwością jej uzyskania jest dobrowolne oddanie przez krwiodawcę.

W latach PRL oddawanie krwi było popularniejsze, w kolejnych latach III RP honorowych krwiodawców ubywało, jednak nadal wiele osób decyduje się na ten szlachetny gest.

Krew można oddawać w regionalnych centrach oraz w ich oddziałach terenowych. Coraz częściej jest to możliwe również w ramach akcji szczególnych, takich właśnie jak dzisiejsza, która odbyła się w Andrychowie.

Do wielu miejscowości co jakiś czas przyjeżdżają również specjalistyczne samochody – tzw. krwiobusy, w których można bezpiecznie oddać krew. Warto zainteresować się takimi akcjami – będziemy mieli pewność w dzisiejszym pełnym chaosu świecie, że naprawdę robimy coś pożytecznego, co na pewno ma sens. Bez odpowiedniej ilości krwi nie można wykonać żadnych zabiegów, które często ratują życie.

Informacje o najbliższych akcjach wyjazdowych można znaleźć na stronie Rckik.krakow.pl/ekipy-wyjazdowe/.