Początek świętowania Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Zebrzydowskiej

Początek świętowania Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Zebrzydowskiej

W niedzielę, rozpoczęły się obchody Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w pięknej Kalwarii Zebrzydowskiej. Całość uroczystości trwa przez cały tydzień i osiągnie kulminacyjny punkt w niedzielę 20 sierpnia. Przez ten czas, liczba osób odwiedzających to sanktuarium może przekroczyć 100 tysięcy z różnych regionów Polski oraz spoza jej granic. Znaki na niebie i ziemi zdają się sugerować, że liczba pielgrzymów może być większa niż rok wcześniej, kiedy to podczas odpustu sierpniowego zgromadziło się tutaj około 110 tysięcy wiernych.

O. Konrad Cholewa OFM, Definitor Generalny Zakonu Braci Mniejszych, podczas Uroczystości Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia, wyjaśniał istotę tego dogmatu. Podkreślał, że Maryja została wniebowzięta ciałem i duszą, ponieważ uwierzyła w Boga. Wskazał również, że centralnym przesłaniem Wniebowzięcia Matki Bożej jest fakt, że aby wejść do nieba, najpierw trzeba żyć na ziemi. Dodał, że głównym celem pielgrzymki do Kalwarii jest odnowienie duchowe i utrzymanie równowagi między troską o duszę a dbaniem o ciało.

Jutro, sobotę 19 sierpnia 2023 roku, sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej będzie celebrować Dzień Młodzieży. Poranna msza św. o godzinie 6 zostanie odprawiona z myślą o młodzieży i intencji powołań do służby w Kościele. Przewiduje się również Droga Krzyżowa dla młodzieży na dróżkach. Po południu odbędzie się konferencja i panel dyskusyjny na temat „Czy kryzys może być szansą?”. Adoracja Najświętszego Sakramentu przed kościołem Ukrzyżowania zaplanowana jest na godzinę 17. O godzinie 18 zaplanowano nabożeństwo na Górze Ukrzyżowania i Procesję Światła. Msza św. o godzinie 19 zostanie odprawiona pod przewodnictwem bpa Edwarda Kawy, biskupa pomocniczego Archidiecezji Lwowskiej. Na koniec dnia zaplanowany jest koncert ks. Jakuba Bartczaka.