Muzeum Historyczno – Etnograficzne

Muzeum Historyczno – Etnograficzne

Miejsce, które przyciąga swoją niecodzienną ekspozycją. Przyjazne zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym. Cenna lekcja kultury i historii regionu andrychowskiego. Muzeum Historyczno – Etnograniczne znajdujące się w samym centrum miasta. Z wygodnym dojazdem i otwarte niemal codziennie, po wcześniejszej informacji telefonicznej. Jeśli interesują Cię stare zabudowania i relikty codziennego życia sprzed wielu lat – koniecznie zajrzyj do tego obiektu. Z pewnością uzyskasz wiele odpowiedzi na nurtujące pytania.

Co właściwie można zobaczyć w Muzeum?

Obiekt został założony w XIX wiecznej posiadłości dworskiej. W jego skład wchodzą stare budynki gospodarcze, tartak, młyn oraz urokliwy, choć trochę zarośnięty staw. Miejsce to jest wyjątkowe, bo jako jedyne w regionie zgromadziło tak wiele pamiątek po codziennym życiu sprzed wieków. Oprócz zabytkowych chat, które chyba cudem przetrwały tak długi okres zainteresowani mogą podziwiać stare narzędzia rolnicze, dość prymitywne ale popularne niegdyś maszyny, rękodzieła, które kiedyś zdobiły domostwa oraz wiele innych, pamiątek przybliżających dawne lata.

Wiele wystaw, wiele interesującej historii

Na jednej ze stałych ekspozycji znajdują się przedmioty należące do Andrychowskich Żydów. Warto nadmienić, iż nie tak dawno społeczność tego wyznania stanowiła dość znaczną część całego społeczeństwa. To szczególnie interesująca tematyka dla wszystkich zainteresowanych tematyką żydowską jeszcze sprzed czasów II wojny światowej. A wszystko dzięki właścicielowi muzeum – Panu Edwardowi Szlagorowi, który w ciągu wielu długich lat zgromadził setki przedmiotów związanych z kulturą żydowską. Obiekt zachwyca swoim unikalnym klimatem. Przenosi w odległe lata i umożliwia przybliżenie kultury niegdysiejszego Andrychowa. Warto odwiedzić to miejsce na spokojnie. Dzięki wykonaniu jednego telefonu możesz odkryć to, co do tej pory nie było przez Ciebie odkryte.