Kolejna operacja Beskidzkiej Grupy GOPR na Babiej Górze – 10 grudnia

Kolejna operacja Beskidzkiej Grupy GOPR na Babiej Górze – 10 grudnia

Choć było to tylko jedno z wielu ostatnich wezwań do działań ratunkowych na terytorium Babiej Góry, Beskidzka Grupa GOPR opublikowała szczegółowy raport z czynności przeprowadzonych w niedzielę 10 grudnia. Informacje te dotyczą turysty, który zgubił drogę w trakcie podróży na północne stoki Pośredniej Grani, będącej częścią masywu Babiej Góry.

Informacja o incydencie została przekazana za pośrednictwem aplikacji Ratunek. Posiadając dane o lokalizacji zgłoszenia, dyżurny ratownik z GOPR zarówno zdalnie podał zgubionemu szlak, jak i skierował w jego stronę zespół ratowników stacjonujących w Markowych Szczawinach oraz z sekcji operacyjnej Babiej Góry.

Niespodziewanie, po dotarciu na poprawny szlak, zgubiony turysta odwołał prośbę o pomoc. Niemniej jednak, kilkanaście minut później, ponownie stracił orientację, tym razem w okolicach Lodowej Przełęczy. Zgubiwszy drogę drugi raz, mężczyzna ponownie skorzystał z aplikacji Ratunek.

W tym momencie, ratownik obsługujący zgłoszenie zarządził, aby zgubiony turysta pozostał na miejscu. W międzyczasie, zespół ratowników, który wcześniej opuścił Markowe Szczawiny, dotarł do niego. Mimo problemy z orientacją i trudności w nawigacji w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, stan mężczyzny był dobry i nie wymagał on pomocy medycznej. Ratownicy GOPR bezpiecznie przeprowadzili go z powrotem do Markowych Szczawin – podsumowuje Beskidzka Grupa GOPR.