Piesza Pielgrzymka z Andrychowa na Jasną Górę

Piesza Pielgrzymka z Andrychowa na Jasną Górę

Tradycyjna pielgrzymka już w sierpniu

Piesza Pielgrzymka Dekanatu Andrychowskiego do najważniejszego miejsca kultu maryjnego w Polsce – na Jasną Górę – ruszy tradycyjnie w sierpniu. To ważne dla wiernych dekanatu wydarzenie ma bogatą tradycję – odbędzie się już po raz trzydziesty szósty.

Organizatorzy podali niedawno szczegółowe informacje na temat tegorocznego spotkania modlitewnego w drodze. Wiadomo już, że pielgrzymi ruszą na pątniczy szlak w dniu 6 sierpnia, by po pięciu dniach (11 sierpnia) przybyć do sanktuarium w Częstochowie.

Trasa będzie wiodła z Andrychowa przez Jankowice, Ligotę, Rodaki, Mrzygłód, Wrzosową do Częstochowy i na Jasną Górę.

Pielgrzymkę rozpocznie uroczysta Msza Święta, która zostanie odprawiona w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Andrychowie. Nabożeństwo zaplanowano na godzinę 7:00. Bezpośrednio po mszy – pielgrzymka ruszy w drogę.

Pielgrzymka – niepowtarzalne doświadczenie dla wiernych

Pielgrzymki piesze na Jasną Górę mają wielowiekową tradycję. Polacy ruszają na pątnicze szlaki z różnych miejsc – największych miast i niewielkich miasteczek. Najdłuższe trwają wiele dni i wymagają dużej kondycji i samozaparcia.

Jak przyznają pątnicy, pielgrzymka jest dla nich jedynym i niepowtarzalnym czasem w roku. Sporo osób pielgrzymuje przez wiele lat, nawet będąc w starszym wieku. Czekają na te dni cały rok – przygotowując się do tego przeżycia religijnego, zarówno duchowo, jak i fizycznie.

Taka jest idea każdej pielgrzymki – ma być trudem, którzy przynosi oczyszczenie i daje nadzieję na wysłuchanie w każdej intencji, którą niesie się do miejsca, które tak jak Jasna Góra, od wieków „słucha” głosów pielgrzymujących pokoleń i na stałe wpisuje się w historię regionu, kraju i narodu.

Każdy, kto chce uczestniczyć w andrychowskiej pielgrzymce na Jasną Górę proszony jest o uzupełnienie formularza online i wpłacenie kwoty 100 zł (od osoby) 90 zł – gdy wybieramy się na pielgrzymkę rodzinnie. Opłata za dziecko do 15 roku życia wynosi 50 zł. Spotkanie organizacyjne odbędzie się 31 lipca 2022 r. w kościele św. Stanisława w Andrychowie.