Nadchodzi „Czysta Wisła” 2023 – zaangażowanie Oświęcimia

Nadchodzi „Czysta Wisła” 2023 – zaangażowanie Oświęcimia

W dniach od 25 sierpnia do 3 września 2023 roku, cała Polska będzie brać udział w inicjatywie pod nazwą „Czysta Wisła”. Mieszkańcy Oświęcimia są znani z zaangażowania w tę akcję od wielu lat. Planowane jest, że w Oświęcimiu odbędzie się sprzątanie Wisły i jej dopływu – rzeki Soły – 2 września podczas pikniku organizowanego przez NGO. Prezydent Janusz Chwierut objął patronat nad tym przedsięwzięciem.

Inicjatorem tego projektu jest Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik. W roku 2022 ukończył trzy serie swojej Odysei: Bałtyckiej, Górskiej i Wiślanej. Podczas tych wypraw dokonał sprzątania plaż nad Bałtykiem, terenów górskich – od Bieszczad aż po Sudety, a także więcej niż 1000 km brzegów Wisły.

Dobrowolski zapowiedział kontynuację pracy z poprzedniego roku przy sprzątaniu brzegów Wisły w 2023 roku. Twierdzi, że do „Czystej Wisły” zgłosiło się już ponad 10 tysięcy osób z różnych grup społecznych: wolontariuszy, członków sołectw, strażaków OSP, pracowników WOPRu i straży rybackiej, wędkarzy, działaczy samorządowych, reprezentantów organizacji społecznych oraz miłośników przyrody. Jak zaznacza, wszyscy oni mają wspólne jedno – miłość do Wisły i innych rzek.