Organizacja wypoczynku na wodach Jeziora Mucharskiego

Organizacja wypoczynku na wodach Jeziora Mucharskiego

Bezpieczne korzystanie z akwenów wodnych

Zbliża się kilkutygodniowy sezon wakacyjny, który nie bez powodu większości z nas kojarzy się z wypoczynkiem nad wodą, niezależnie od tego, czy to będzie „nasz” Bałtyk, inne morza, jeziora, rzeki, czy też akwen, który bardzo dobrze znamy od dzieciństwa, ponieważ mamy to szczęście, że znajduje się blisko naszego miejsca zamieszkania.

Przed tym, zanim zacznie się wzmożony ruch w tych popularnych, letnich kierunkach, konieczne jest sprawdzenie, czy teren danego kąpieliska jest bezpieczny i odpowiednio zabezpieczony (jeśli zażywamy kąpieli w miejscach, w których nie pracują wykwalifikowani ratownicy).

Gdy robi się naprawdę gorąco i skwar leje się z nieba przez kolejne dni, wielu z nas szuka miejsca, w którym można znaleźć nieco więcej chłodu i oddać się jednej z najatrakcyjniejszych aktywności letnich, czyli pływaniu.

Nigdy nie zapominajmy jednak o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Szczególnie nad wodą to podstawa – wystarczy chwila nieuwagi, żeby radość skończyła się tragedią, o czym niestety co roku, podczas wakacji przekonuje się wiele rodzin…

Bezpieczeństwo nad wodą i na wodzie nie dotyczy jedynie samych umiejętności pływackich i „techniki” korzystania z wody (np. niedoprowadzenia do wstrząsu termicznego), ale również tego, „co” może się np. znaleźć na tafli jeziora i tego właśnie problemu dotyczyć będą ogłoszone konsultacje dotyczące Jeziora Mucharskiego.

Zdecyduj, jakie jednostki będą mogły pływać po jeziorze

Rada Powiatu w Wadowicach zaprasza zainteresowanych mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych, które będą miały na celu wprowadzenie ograniczeń w zakresie używania określonych typów jednostek pływających.

Niektóre z nich nie będą mogły korzystać z wód Jeziora Mucharskiego w ogóle.

Zanim ostateczne decyzje w tej sprawie zostaną podjęte, radni chcą się dowiedzieć jak kształtuje się opinia publiczna w tej kwestii.

Zakaz dotyczy używania jednostek pływających na opisywanym jeziorze – w granicach powiatu.

Swoje opinie (w ramach konsultacji społecznych) mieszkańcy mogą wyrazić do 28 czerwca 2022 r.

Uwagi mogą być zgłaszane w formie pisemnej, co ułatwi specjalnie w tym celu stworzony i opublikowany w Internecie formularz, który trzeba następnie przesłać na pocztę elektroniczną Powiatu Wadowickiego albo dostarczyć go bezpośrednio do siedziby Starostwa Powiatowego w Wadowicach.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć m.in. na stronie internetowej powiatu (PowiatWadowicki.pl.).