Dynamiczny koniec wiosny, czyli Strażmagedon

Dynamiczny koniec wiosny, czyli Strażmagedon

Bieganie i pomaganie

Koniec wiosny i zbliżający się początek lata to najlepszy czas na organizację różnych sportowych imprez plenerowych, takich jak cieszący się dużą popularnością strażacki bieg terenowy, znany pod nazwą Strażmagedon.

To szczególnego rodzaju impreza sportowa, adresowana do osób, którym nie jest obcy wysiłek sportowy i wytrwałość w dążeniu do wyznaczonego sobie – m.in. kondycyjnego – celu. W takich imprezach jak Strażmagedon uczestniczą często przedstawiciele różnych służb mundurowych oraz aktywni i niestroniący od wysiłku i zaawansowanego treningu amatorzy.

Tak też było w ostatnią sobotę, 19 czerwca, w Szczurowej – a dokładniej  w Parku Kępińskich, gdzie bieg się odbywał.

Sam udział w biegu był bezpłatny, natomiast impreza miała nie tylko sportowy, ale również charytatywny wymiar – zgodnie z pełną nazwą wydarzenia, czyli „Strażmagedon – biegamy i pomagamy”.

Głównym organizatorem biegu była jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej działająca w miejscowości Górka. Imprezę można było sfinalizować dzięki temu, że jej program zyskał uznanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

Idea biegu

Nie bez powodu Strażmagedon organizowany jest przez Ochotniczą Straż Pożarną (strażakom-ochotnikom z Górki pomagali również inni, z okolicznych OSP).

Zgodnie z misją tych organizacji, które od dziesiątek lat dbają nie tylko o bezpieczeństwo, ale również promocję zasad zachowania bezpieczeństwa i zdrowia w lokalnych społecznościach, realizowanych jest wiele imprez, m.in. sportowych, które mają też nieść konkretną pomoc i przesłanie.

Nie inaczej jest w przypadku strażackiego biegu terenowego z przeszkodami, który jest szczególną formą aktywnego spędzania wolnego czasu, budującą wysoką formę psychofizyczną każdego zaangażowanego uczestnika, a w przypadku takich biegów trudno o zawodników przypadkowych.

Bieg spełnia jednocześnie funkcję promotora turystyki, sportu i sprawności oraz samej idei działania na rzecz społeczeństwa, m.in. w takich formacjach jak OSP.

Aby zachęcić do czynnego udziału w zawodach również osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z aktywnym bieganiem, przygotowano trasy o różnej skali trudności oraz kategorię drużynową biegowych zmagań.