Nieziemskie skały na wyciągnięcie ręki

Nieziemskie skały na wyciągnięcie ręki

Najstarsze skały na Ziemi – meteoryty. Możemy je swobodnie wziąć do ręki. Jak twierdzą znawcy tematu mają blisko 4,5 mld lat – dokładnie tyle samo co Układ Słoneczny. Naukowcy twierdzą, że co roku na obszar wielkości Polski spada od kilkudziesięciu do 175 meteorytów. Masa każdego z nich wynosi powyżej 100 g. To skały zawierające często składniki pochodzące prosto z gwiazd i całej międzygwiezdnej przestrzeni. Są to przede wszystkim ziarenka grafitu, diamentu, niekiedy korundu czy związków organicznych.

Fascynujący temat i wystawa

Temat meteorytów jest fascynujący i niezgłębiony. Nie mamy bowiem wystarczającej wiedzy by móc powiedzieć, że wiemy o nich wszystko. To dlatego tak wielu ludzi na całym świecie od lat stara się poznać największe tajemnice meteorytów. Dlatego wszystkich zainteresowanych tą tematyką, a także po prostu osoby ciekawskie serdecznie zapraszamy na wystawę pt.” Skarby nie z Tej Ziemi”, która potrwa jeszcze do 26 września. Ma ona miejsce w Miejskim Muzeum. Sama ekspozycja to blisko 200 wspaniałych i oryginalnych egzemplarzy meteorytów i tektytów. To wspaniała okazja do poznania rzeczy, które nie pochodzą z tego świata. Co więcej już w najbliższym czasie odbędzie się spotkanie Z Panem Kazimierzem Mazurkiem – wybitnym znawcą meteorytów i prywatnym ich kolekcjonerem. Podczas kilku godzin będzie można uzyskać wiele interesujących informacji, jak również zadawać swoje pytania.

Spotkanie w Miejskim Muzeum

Samo spotkanie zaplanowane jest na godzinę 16. To bezpłatne wydarzenie, na którym może pojawić się dorosły, jak i młodzież. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest wcześniejsza rezerwacja poprzez telefon kontaktowy. Organizatorzy zachęcają uczestników do przyniesienia własnych znalezisk skalnych, które być może okażą się być meteorytem. Takie edukacyjne spotkania mogą wnieść wiele w życie mieszkańców, a dodatkowo zachęcić do samodzielnego poznawania świata i najbliższego otoczenia.