Stefan Ramza, bohater Drugiej Wojny Światowej, obchodzi setne urodziny

Stefan Ramza, bohater Drugiej Wojny Światowej, obchodzi setne urodziny

Kilkanaście dni temu, Stefan Ramza, rezydent Andrychowa, świętował swoje 100. urodziny. Pochodzący z Choczni, pan Stefan jest osobą zasłużoną dla historii Polski. W czasie II wojny światowej, jako młody człowiek, został zmuszony do pracy w obozie koncentracyjnym Dachau na terenie Niemiec. Tam zajmował się pracami budowlanymi. Był również żołnierzem Armii Krajowej i służył w wojskach alianckich.

Po zakończeniu wojny, Ramza powrócił do rodzimej Choczni, gdzie wraz z ukochaną żoną Teklą stworzyli dom. Jego małżonka zajmowała się prowadzeniem gospodarstwa domowego, podczas gdy on sam podjął pracę biurową w WSW. Dwadzieścia lat później, po sprzedaży domu w Choczni, małżeństwo przeniosło się do Andrychowa. Choć już na emeryturze, Stefan Ramza nie przestał być aktywny zawodowo – pomagał znajomym w różnego rodzaju pracach budowlanych oraz angażował się w prace przy budowie kościoła św. Stanisława BM w Andrychowie. Stefan i Tekla cieszyli się wspólnym życiem przez 72 lata, do czasu gdy Tekla zmarła w 2021 roku, w wieku 96 lat.

Stefan Ramza to osoba pełna energii i życiowego zapału, jak przekonują urzędnicy z Andrychowa. Jak twierdzą, codziennie wstaje między 5.00 a 6.00 rano, twierdząc, że „szkoda mu dnia”. Niezależny i aktywny, samodzielnie załatwia codzienne sprawy – robi zakupy, odwiedza aptekę czy regularnie uczęszcza do kościoła.

W dniu obchodów setnych urodzin Stefana Ramza, wizytę złożyli mu burmistrz Andrychowa Tomasz Żak i sekretarz gminy Grażyna Łoboda jako wyraz szacunku dla jego osoby.