Szczepienie listów na terenie województwa małopolskiego

Szczepienie listów na terenie województwa małopolskiego

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego pupila

W najbliższych dniach, od 25 do 29 kwietnia 2022 r. na terenie województwa małopolskiego zostanie przeprowadzona akcja szczepienia listów – w związku z tym komunikat wydał Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Jest to bardzo ważna wiadomość, szczególnie dla osób posiadających koty oraz psy.

Szczepionka przeciw wściekliźnie jest zrzucana w miejscach, które są zweryfikowane jako lokalizacje, w których przebywają lisy, w związku z tym należy w dniach przeprowadzania akcji zadbać o to, żeby w tych obszarach nie znalazły się zwierzęta domowe.

Szczepionkę, która jest preparatem doustnym, zrzuca się z samolotów, a także wykładana jest bezpośrednio na ziemi.

Ponieważ szczepionkę przygotowuje się w ten sposób, żeby lis był nią zainteresowany, w związku z tym jej zapach może przyciągnąć również uwagę takich zwierząt jak np. psy, a to oznaczałoby problemy dla samego zwierzęcia, jak i spowodowałoby stracenie samego preparatu.

Zasady postępowania w trakcie przeprowadzania akcji

Podczas akcji szczepienia listów konieczne jest przestrzeganie określonych zasad. Podstawową jest niewypuszczanie psów oraz kotów poza posesję, bez opieki. Jeśli udajemy się ze swoim zwierzęciem na spacer, musi być ono na smyczy i w kagańcu.

Jeśli np. podczas spaceru zauważymy przedmiot, który z dużym prawdopodobieństwem jest właśnie szczepionką dla lisów – absolutnie nie dotykajmy go, nie przenośmy z miejsca na miejsce i w żaden inny sposób nie ingerujmy w jego strukturę.

Warto pamiętać o tym, że w środku takiej przynęty znajduje się szczepionka w stanie płynnym, przez co może wejść w łatwy kontakt z błonami śluzowymi i ze skórą, szczególnie jeśli jest zraniona.

Gdyby z jakichś powodów doszło do kontaktu, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Gdy kontakt z preparatem będzie miało nasze zwierzę – również trzeba jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii.

Więcej informacji o szczepieniu listów – m.in. w serwisie internetowym Miasta Andrychowa.