Nietrzeźwi na drogach regionu

Nietrzeźwi na drogach regionu

Nieodpowiedzialni uczestnicy ruchu drogowego

Mimo sukcesywnego zaostrzania przepisów prawa drogowego, które mają na celu wyeliminowanie niebezpiecznych zachowań uczestników ruchu – w tym przede wszystkim kierujących pojazdami – nadal dochodzi do wielu nieodpowiedzialnych i niebezpiecznych zachowań.

Wciąż dominującymi przewinieniami na drogach w Polsce są: niezachowanie obowiązującej szybkości oraz prowadzenie pod wpływem alkoholu, choć ostatnio dużym problemem staje się również używanie innych środków psychoaktywnych.

W kwietniu policjanci z regionu wielokrotnie podejmowali interwencje wobec osób, które wsiadają za kierownicę (nie tylko samochodu) w stanie nietrzeźwym.

Interwencje takie zdarzyły się m.in. przed świętami – kiedy to konieczne okazało się zatrzymanie kobiety kierującej samochodem osobowym, pod wpływem alkoholu oraz rowerzysty, który dodatkowo – miał zasądzony zakaz kierowania.

Nie są to, niestety, odosobnione przypadki, a statystyki z całego kraju wskazują, że nie zanosi się w najbliższym czasie na znaczącą poprawę w kwestii zachowań kierowców. Nieodpowiedzialnych – wciąż nie brakuje!

O dwa promile za… dużo

W połowie kwietnia patrol policyjny zatrzymał samochód osobowy, którym kierowała czterdziestolatka zmierzająca do Suchej Beskidzkiej. Podejrzenie wzbudzał „styl” jazdy, jaki prezentował kierowca. Samochód nie poruszał się płynnie i zgodnie z zasadami, kierująca miała ewidentny problem z utrzymaniem pasa ruchu.

Na szczęście szybka reakcja innego kierowcy pozwoliła na skuteczną interwencję policji. Jak się okazało – było to niezbędne. Zatrzymana kobieta miała dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Cudzoziemka po wytrzeźwieniu musiała się liczyć z surowymi konsekwencjami – utraciła prawo jazdy, a w związku z nieodpowiedzialnym zachowaniem, które stanowiło poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa, będzie się musiała stawić w sądzie, który może zasądzić karę do dwóch lat więzienia.

Nie tylko kierowcy łamią zasady prawa, decydując się na wsiadanie pod wpływem alkoholu do samochodu, często zdarza się to również rowerzystom. Kilka dni temu policjanci dokonali zatrzymania pijanego rowerzysty poruszającego się po jednej z ulic Przeciszowa.

Jak się okazało – nietrzeźwy rowerzysta w średnim wieku nie tylko zawinił dopuszczając się jazdy pod wpływem alkoholu, ale również nie miał prawa do poruszania się na rowerze – w związku z wydanym wobec niego zakazem kierowania. Grozi mu za to kara kilkuletniego więzienia.