Dlaczego warto przyjechać do Andrychowa?

Dlaczego warto przyjechać do Andrychowa?

Andrychów – idealne miejsce na urlop

Miasto i gmina Andrychów z roku na rok zyskują na znaczeniu jako miejscowości wyjątkowo atrakcyjne pod względem turystycznym. O tych wartościach regionu, usytuowanego w Beskidzie Niskim, decydują zarówno „zasoby” przyrodnicze, jak i kulturowe, które odpowiednio „połączone” pozwalają na efektywne rozwijanie się różnego rodzaju turystyki i rekreacji.

W najbliższej okolicy Andrychowa można znaleźć miejsca idealne do uprawiania turystyki górskiej, rowerowej, wspinaczkowej czy konnej. Każdy znajdzie tu bardzo dobre warunki do wypoczynku takiego, jaki preferuje.

Dzięki łagodnej rzeźbie Beskidu Małego na wypoczynek do Andrychowa mogą się również wybrać bez obaw ci turyści, którzy są zwolennikami spokojniejszych i niezbyt forsownych spacerów.

Warto więc przyjechać do Andrychowa, zarówno wtedy, gdy chcemy wypocząć w spokoju i samotnie, jak i wtedy, gdy planujemy wypoczynek w szerszym gronie albo z rodziną. W Andrychowie i w okolicach znajdziemy mnóstwo atrakcji, adresowanych do starszych i młodszych, zwolenników aktywnej turystyki, jak i relaksu.

Podobnie – możemy także liczyć na zakwaterowanie w takich warunkach, jakie nam odpowiadają – czy będą to hotele o wysokim standardzie, czy mające swój szczególny urok górskie schroniska, czy też gospodarstwa agroturystyczne.

Dlaczego Andrychów? Tu łączą się szlaki

Andrychów, a właściwie teren gminy Andrychów zapewnia wiele atrakcji dla turystów, zarówno wtedy, gdy mogą tu spędzić zaledwie weekend, jak i kilka, a może nawet kilkanaście dni. Nie bez powodu Andrychów nazywany jest Bramą Beskidu Małego.

Na dodatek bramą, w której łączą się tutejsze szlaki, a ma to miejsce w okolicach najsłynniejszego tutejszego schroniska Leskowiec.

Gdzie warto się udać, będąc w okolicach Andrychowa? Pamiętajmy, że większość atrakcji łączy się w sposób naturalny z głównym tutejszym pasmem górskim, czyli Beskidem Małym.

Beskid Mały

Mogłoby się wydawać, że nie wyróżnia się w sposób szczególny niczym interesującym – w porównaniu do okolicznych pasm, które są o wiele wyższe, bardziej spektakularne i które „przyciągają” największe rzesze turystów, spragnionych wrażeń wspinaczkowych.

Nie oznacza to jednak, że Beskid Mały nie ma swoich atutów. Jest to pasmo niewielkie, a jego najwyższy szczyt, Czupel, osiąga „zaledwie” 930 m n.p.m. Najpopularniejszymi wzniesieniami wschodniej części pasma – zwanej Beskidem Andrychowskim – jest Łamana Skała (929 m n.p.m.) oraz bardziej znany (ze względu na zbudowane nieopodal schronisko) – Leskowiec (922 m n. p. m.).

Góry, mimo niewielkiej powierzchni, charakteryzują się urozmaiconą rzeźbą, w większości są zbudowane z piaskowca, w którym tutejsze rzeki potrafią rzeźbić wiele form, dlatego jeśli jesteśmy w tych górach, w okolicach Andrychowa, z pewnością zwrócą naszą uwagę jaskinie, baszty i ostańce oraz tzw. Skałki Andrychowskie i zadziwiająco strome zbocza.

Leskowiec i… buty

Jeśli będziesz w Andrychowie po raz pierwszy, z pewnością zwrócisz na niego uwagę. Leskowiec ma w Beskidzie Małym status turystycznej gwiazdy, której nie warto omijać, jeśli chce się poczuć klimat tego miejsca.

Jest to nie tylko jeden z najwyższych szczytów pasma, ale również miejsce, w którym łączą się wszystkie tutejsze szlaki. Znajduje się tutaj również popularne schronisko PTTK i… buty, a właściwie ich ślady, których historia jest „wartością dodaną” tego miejsca.

Do kogo należały utrwalone na jednej ze skał buty? Są to Hrabskie Buty, a więc buty należące do hrabiny Wielkopolskiej i barona Taube, którzy byli właścicielami tutejszych dóbr i w ten sposób chcieli utrwalić zdobycie Leskowca. Stąd ich nazwa. Co ciekawe, płyty skalne z odbiciem butów zaginęły i odkryto je dopiero kilkanaście lat temu. Obecnie są prezentowane tuż przy schronisku.

Warto zdobyć sam Leskowiec – dzięki temu, że sam szczyt nie jest porośnięty lasem, można z niego podziwiać rozległą panoramę na inne pasma Beskidów.

Jakie jeszcze miejsca warto odwiedzić w okolicach Andrychowa?

Rezerwaty przyrody

Okolice Andrychowa, bardzo bogate pod względem przyrodniczym, przyciągają wielu turystów, którym nieobce jest zamiłowanie do flory. Jeśli odnajdujesz przyjemność w kontemplowaniu bogactwa królestwa roślin, warto udać się do znajdujących się tu rezerwatów, których misją jest ratowanie przed zniszczeniem roślin rzadko spotykanych w innych miejscach.

Odwiedź m.in. rezerwat przyrody „Madahora”, rozciągający się na dziesiątkach hektarów w okolicy Łamanej Skały. Będziesz mógł tu podziwiać m.in. potężne świerki, ale również delikatne storczyki. Inną propozycją jest wycieczka do rezerwatu „Szeroka”, jeszcze bliżej Andrychowa, w którym dominują lasy bukowe i to głównie z uwagi na ich naturalne bogactwo postanowiono chronić ten wyjątkowej urody teren.

Jaskinie i groty

W Beskidzie Małym znajduje się wiele tego typu obiektów – większość jaskiń nie nadaje się jednak do celów speleologicznych, ze względu na swoją niestabilną strukturę. Wejście do nich mogłoby się wiązać z dużym niebezpieczeństwem. Stanowią jednak element rzeźby znacznie urozmaicający teren Beskidu Małego pod względem krajobrazowym.

Jedną z popularniejszych jaskiń w okolicach Andrychowa jest Jaskinia Komonieckiego, znajdująca się niedaleko Łamanej Skały. Usytuowana jest na wysokości ok. 700 m n.p.m. Ma status pomnika przyrody. Jej nazwa wywodzi się od nazwiska tutejszego wójta, który opisał ją jako niezwykle ciekawe i cenne zjawisko przyrodnicze już na początku XVIII w.

Grota znajduje się pod sporej wielkości skałą, sama liczy ponad sto metrów powierzchni. W przeciwieństwie do innych jaskiń w Beskidzie Małym, można do niej wejść bez narażania się na przykre konsekwencje. Nieopodal groty znajduje się niewielki wodospad.

Andrychów dla aktywnego turysty

Ścianki naturalne i nie tylko

Jesteś zwolennikiem aktywnego spędzania wolnego czasu? Twoją pasją jest wspinaczka, nie tylko górska, ale również skałkowa? Przyjeżdżając do Andrychowa na pewno się nie zawiedziesz. Jedną z największych atrakcji, zarówno w samym mieście, jak i w okolicach są skałki, na które można się wspinać.

Ściany Beskidu Małego stanowią naturalne „stanowiska”, idealne dla miłośników sportu wspinaczkowego. Szczególnie warte polecenia są okolice Łamanej Skały, której nazwa sama wskazuje na walory przyrodniczo-sportowe tego miejsca.

Co ciekawe, nie tylko natura „zadbała” o to, żeby wspinacze nie narzekali tu na brak wrażeń. Jedną z największych i nowszych atrakcji samego Andrychowa jest sztuczna ścianka wspinaczkowa, która daje szansę na opanowanie wielu technicznych niuansów sztuki wspinaczkowej. To duży obiekt, z którego w tym samym czasie może korzystać nawet kilkadziesiąt osób.

Andrychów – zimą

Tereny górskie w okolicach Andrychowa, sprzyjające wędrówkom pieszym i rowerowym, stwarzają również bardzo dobre warunki do aktywności zimowej. Dużą popularnością cieszą się nartostrady oraz trasa narciarska na Przełęczy Kocierskiej. Jest to trasa naśnieżana, oświetlona, narciarze mogą korzystać z wyciągu orczykowego.

Aż kilka tras o różnym stopniu trudności czeka na miłośników białego szaleństwa w ośrodku w Rzykach-Praciakach. To jedna z największych, o ile nie największa atrakcja dla narciarzy przybywających do Andrychowa.

Andrychów i okolice to miejsca, do których warto przyjechać zarówno latem, zimą, wiosną i jesienią, gdy chcemy zregenerować siły i odpocząć w ulubiony sposób.