Postanowienia noworoczne? Zadbaj o zdrowie!

Postanowienia noworoczne? Zadbaj o zdrowie!

Profilaktyka jest najważniejsza

Początek nowego roku to dla wielu osób czas spełniania noworocznych postanowień. Jak wiemy, większość z nich realizowana jest w kolejnym roku albo jeszcze kolejnym itd. Są jednak kwestie, których warto nie odwlekać i jak nietrudno się domyślić – mają one związek ze zdrowiem.

Obecnie dostęp do wielu badań diagnostycznych, szczególnie tych specjalistycznych, bywa utrudniony, w związku z tym każda możliwość, która daje nam szansę szybkiego przebadania się jest bardzo ważna.

Wczesna diagnoza to najlepsza profilaktyka, szczególnie w przypadku poważnych chorób, które rozwijają się przez lata, nie dając żadnych niepokojących objawów, do czasu, gdy staną się pełnoobjawowe – jednak leczenie w takiej fazie jest dużo trudniejsze i przynoszące gorsze efekty.

Nie warto czekać. W całej Polsce prowadzonych jest wiele programów badań profilaktycznych – niektóre są dostępne za darmo, jak np. badania mammograficzne czy badania mające na celu wczesne wykrycie zmian nowotworowych w obrębie jelita grubego, inne – w atrakcyjnych cenach.

Takie badanie można będzie niedługo przeprowadzić w Andrychowie.

Osteobus przyjedzie do Andrychowa

14 stycznia mieszkańcy Andrychowa będą mogli skorzystać z badania, które wykrywa zmiany wskazujące na rozwijanie się osteoporozy. Badanie można będzie przeprowadzić w mobilnej pracowni, czyli osteobusie.

Z badania może skorzystać każda zainteresowana osoba, bez konieczności okazywania skierowania lekarskiego.

W osteobusie wykonywana będzie densytometria. Badanie to jest w stanie wykryć zmiany w stadium, które jest bezobjawowe, dlatego jest to tak ważne w sytuacji tak często występującej choroby, jak osteoporoza.

Im szybciej uzyskamy diagnozę, tym szybciej będziemy mogli podjąć skuteczne leczenie.

Metoda ta jest skuteczna, a przy tym bezinwazyjna i bezpieczna. W badaniu korzysta się z minimalnych dawek promieniowania rentgenowskiego.