Aktywny weekend na drogach regionu

Aktywny weekend na drogach regionu

Alkohol i szybkość

Ostatni weekend nie należał do najspokojniejszych na drogach regionu. Policjanci zatrzymali kolejnych nieodpowiedzialnych kierowców, którzy nie dostosowali się do przepisów prawa drogowego.

Jak można się domyślać – powody zatrzymań były typowe. Jedno miało związek ze spożyciem alkoholu, drugie z nadmierną szybkością.

Jeden z kierowców nie miał również uprawnień do prowadzenia samochodu osobowego. Do pierwszego zatrzymania doszło na początku weekendu, w nocy z piątku na sobotę.

Około godziny 1 w nocy patrol policyjny zauważył kierowcę, który nie dostosował swojej jazdy do znaków na drodze. Podejrzanie wykonany manewr zwrócił uwagę patrolu, który podjął natychmiastową interwencję.

Jak się okazało – słusznie. Od zatrzymanego kierowcy czuć było alkohol. Młody człowiek zawinił nie tylko jazdą po spożyciu alkoholu, ale również nie posiadał aktualnych uprawnień do kierowania pojazdem.

W związku z tym zapłaci wysoki mandat, ale również czeka go proces, w którym może otrzymać karę bezwzględnego więzienia oraz wysoką grzywnę.

Duża szybkość – wysoki mandat

W niedzielę, 6 lutego br., doszło do kolejnego zatrzymania. Tym razem kierowca jechał z nadmierną szybkością trasą z Oświęcimia do Kęt. Mieszkaniec Sosnowca przekroczył limit prędkości na tym odcinku aż o kilkadziesiąt kilometrów na godzinę.

Za jazdę przekraczającą 100 km/h kierowca został ukarany wysokim mandatem, zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. nowym taryfikatorem. Musi zapłacić 1500 złotych. Naliczono mu również wiele punktów karnych.

Kierowca utracił także prawo jazdy, które będzie mógł odzyskać dopiero za trzy miesiące.

Zatrzymania dokonali policjanci z działającej w Oświęcimiu grupy Speed, która – jak sama nazwa wskazuje – w sposób szczególny zwraca uwagę na bardzo częste przewinienia kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów dotyczących zachowania odpowiedniej szybkości, co jest wyjątkowo karygodne i niebezpieczne w terenie zabudowanym.

Niestety, do takich sytuacji dochodzi w całej Polsce, m.in. w Elblągu niedawno doszło do serii zatrzymań pijanych kierowców.