Kolejne sukcesy Towarzystwa Miłośników Andrychowa w ochronie zabytkowych grobów

Kolejne sukcesy Towarzystwa Miłośników Andrychowa w ochronie zabytkowych grobów

Przez ponad dwa dekady, bo dokładnie 23 lata, Towarzystwo Miłośników Andrychowa prowadzi coroczną zbiórkę funduszy na renowację i konserwację zabytkowych nagrobków. Tegoroczna kwesta cmentarna zakończyła się ogromnym sukcesem, zebrano bowiem rekordową sumę 23 tysięcy złotych.

Zbiórka odbyła się na terenie komunalnego cmentarza w Andrychowie, a jej głównym celem była ochrona historycznych grobowców. Za organizację akcji odpowiada już od 23 lat Towarzystwo Miłośników Andrychowa, które skupia miłośników historii i kultury tego malowniczego miasta.

W trakcie kwesty wolontariusze – zarówno członkowie stowarzyszenia, jak również znane osoby związane z Andrychowem – zbierali datki od odwiedzających cmentarz. Wśród nich znalazły się takie osobistości jak aktor Jan Peszek czy burmistrz Tomasz Żak. Co roku aktywnie w zbiórce uczestniczą także harcerze ZHP Andrychów oraz młodzież szkolna.

Radość organizatorów z wyników tegorocznej kwesty była ogromna. „Dziękujemy wszystkim darczyńcom, wolontariuszom oraz sponsorom za 23 kwestę! Po komisyjnym przeliczeniu datków do puszek kwestarskich mamy rekord. Ponad 26 tys.zł, 1 korona norweska oraz 20 centów amerykańskich. Po bankowym przeliczeniu podamy dokładną kwotę, która zasili subkonto TMA” – czytamy w oficjalnym komunikacie Towarzystwa Miłośników Andrychowa.