Pierwotne plany dotyczące uruchomienia linii autobusowej Kraków-Bielsko-Biała muszą ulec przesunięciu

Pierwotne plany dotyczące uruchomienia linii autobusowej Kraków-Bielsko-Biała muszą ulec przesunięciu

Początkowo, zgodnie z planami rozwojowymi, komunikacja autobusowa między Krakowem a Bielskiem-Białą, poprzez Wadowice, Andrychów i Kęty, powinna zostać uruchomiona już w marcu. Przewidywano, że pierwsze autobusy wyruszą na trasę z początkiem wiosny. Jednakże termin ten został później przesunięty do 25 marca, co zostało wprowadzone w ramach przetargu, którego celem było znalezienie operatora nowej linii.

Obecnie jednak wiadomo, że wyznaczona data nie zostanie dotrzymana i autobusy nie ruszą na trasę w najbliższy poniedziałek. Według naszych nieoficjalnych informacji, prawdopodobnie uruchomienie nowej linii nastąpi dopiero po Świętach Wielkanocnych, czyli na początku kwietnia. Zmiana harmonogramu nie jest spowodowana trudnościami ze znalezieniem odpowiedniego operatora linii – powód jest inny. Otóż planowane uruchomienie linii pokrywało się terminowo z sesją Sejmiku Województwa Małopolskiego, która odbędzie się 25 marca. W związku z tym lokalne władze, które finansują przewozy na tej trasie, nie miałyby możliwości uczestniczenia w tym wydarzeniu.

Nową linią autobusową planuje zarządzać firma Koleje Małopolskie, która zamierza wynająć autobusy i kierowców od jednego z lokalnych przewoźników. W przetargu o udzielenie tego zadania wzięło udział siedmiu przewoźników, spośród których trzech zostało zaproszonych do drugiego etapu – negocjacji. Są to: JKA Bus z Jerzmanowic, Eurobus Polska z Malawy w powiecie rzeszowskim oraz PKS Tarnobrzeg. Koleje Małopolskie nie podały jeszcze, który z nich będzie odpowiedzialny za obsługę tras Kraków – Bielsko-Biała.