25-lecie nawiązania współpracy między Andrychowem i Isny

25-lecie nawiązania współpracy między Andrychowem i Isny

Pierwsze miasto partnerskie Andrychowa

Mieszkańcom Andrychowa pewnie trudno będzie w to uwierzyć, ale w tym roku mija właśnie dwudziesta piąta rocznica nawiązania współpracy miasta z niemieckim Isny. W ten sposób ówczesne władze Andrychowa zainaugurowały współpracę partnerską z miastami zagranicznymi.

Tego rodzaju współpraca znana jest od wielu lat i wciąż cieszy się bardzo dużą popularnością między samorządami różnych krajów. Takie relacje są niezwykle cenne – budują dobre stosunki międzynarodowe na najbardziej fundamentalnym poziomie.

W każdym państwie funkcjonują określone jednostki samorządu terytorialnego i „organizmy”, takie jak miasta. To naturalne „podłoże” do tworzenia i perspektywicznego rozwoju współpracy, która może przynieść zainteresowanym stronom liczne korzyści.

Jednymi z najbardziej cenionych przez miejscowe społeczności zaangażowane w międzynarodową współpracę partnerską są te, które opierają się na doświadczeniach i ich wymianie.

Taki cel przyświeca również samorządom Andrychowa i Isny. Rok 2022 jest już 25. wzajemnych relacji, które z pewnością będą kontynuowane.

Wizyta w Niemczech

W związku z ćwierćwieczem nawiązania współpracy partnerskiej delegacja z Andrychowa została zaproszona do Isny (w niemieckim regionie Allgäu). Jest to miejscowość niewielka. Miasta mają podobny potencjał społeczny i kulturowy – w związku z tym współpraca kształtuje się z powodzeniem już od tylu lat.

Nie bez znaczenia dla Andrychowa jest to, że właśnie Isny stało się jego pierwszym zagranicznym miastem partnerskim. To miasteczko przyciąga przede wszystkim swoim położeniem, które jest szczególne – naturalne warunki przyrodnicze regionu Allgäu sprzyjały temu, żeby Isny stało się miejscowością uzdrowiskową i dzięki temu atrakcyjną, również pod względem turystycznym.

Obchody 25-lecia nawiązania współpracy obfitują w wiele wydarzeń, w których biorą udział przedstawiciele Andrychowa. Będzie to jednocześnie wstęp do kolejnych rozdziałów udanej współpracy.