GOPR z nowym sprzętem

GOPR z nowym sprzętem

Samorząd Andrychowa dla GOPR

Grupa Beskidzka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego otrzymała nowy sprzęt. Zakup został sfinansowany przez samorząd Andrychowa. Za sumę piętnastu tysięcy złotych zakupiono nową przyczepę do quada, czyli pojazdu bardzo przydatnego podczas akcji GOPR, szczególnie w wymagających warunkach zimowych.

Sprzęt znalazł się w bazie GOPR tuż przed szczytem sezonu zimowego. To bardzo istotna informacja. Dzięki przyczepie akcje ochotników z GOPR będą skuteczniejsze. Niestety, trudno się spodziewać tego, że interwencje nie będą potrzebne.

Co roku, również, a może przede wszystkim w sezonie zimowym, GOPR-owcy nie mogą narzekać na brak pracy.

Nie wszystkie jednostki posiadają tej samej klasy sprzęt, a możliwość używania najlepiej wyposażonych maszyn pozwala znacząco zwiększyć powodzenie akcji ratowniczych w górach. Przyczepa zakupiona przez samorząd Andrychowa jest wielofunkcyjna, można na niej umieścić nosze z poszkodowanym oraz rowery.

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ coraz częściej dochodzi do różnych wypadków z udziałem rowerzystów.

Coraz więcej interwencji w górach?

Media bardzo często informują o kolejnych wypadkach w górach. Bywają one efektem nieracjonalnych zachowań turystów. Niestety, dochodzi również do tragedii. Ochotnicy nie zawsze mogą trafić na czas do poszkodowanego, nawet jeśli posiadają najlepszy sprzęt ratowniczy.

Niedostosowanie stroju do zmieniających się warunków atmosferycznych może doprowadzić do dramatycznej sytuacji. Problemem bywa również zbyt duża pewność siebie i brak doświadczenia oraz umiejętności technicznych w zdobywaniu szczytów górskich.

Jeśli pogoda nie jest dobra, a w górach do załamania warunków dochodzi często, również w miesiącach letnich, wówczas szansa na udaną interwencję zmniejsza się.

Doświadczeni i zawsze zdeterminowani w niesieniu pomocy ratownicy zrzeszeni w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym robią wszystko, żeby skutecznie pełnić swoją misję.

Znacząco pomaga im w tym nowoczesny sprzęt, dlatego każda forma pomocy, taka jak ze strony samorządu Andrychowa, może się przyczynić do tego, że kolejny raz uda się im ocalić czyjeś życie i zdrowie.