Linia autobusowa Andrychów – Zator – Spytkowice zawieszona. I raczej nie ma co liczyć, ze wróci do zwykłych kursów!

Linia autobusowa Andrychów – Zator – Spytkowice zawieszona. I raczej nie ma co liczyć, ze wróci do zwykłych kursów!

To była wspólna inicjatywa czterech gmin: Andrychowa, Zatoru, Spytkowic i Wieprz oraz Województwa Małopolskiego. Niestety, wzrost kosztów eksploatacji i paliw sprawił, że samorządy oceniły nieopłacalność tego przedsięwzięcia. Nikt jednak nie pomyślał o dojeżdżających do pracy!

Zlikwidowaną linią podróżowali mieszkańcy zatrudnieni chociażby w Zatorskiej Strefie Gospodarczej albo Parku Rozrywki Energylandia. Często jeździła nią również młodzież, która nauki w szkole średniej pobierała właśnie w Zatorze. Jednak zdaniem włodarzy trzech z czterech wspomnianych gmin, tą linią autobusową podróżowało za mało pasażerów, aby była opłacalna.

Tylko Zator starał się podjąć wszelkiego rodzaju prace, aby utrzymać linię przy dotychczasowej formie. Niestety, nie udało się. W zamian za to, i głównie pod osoby dojeżdżające właśnie do szkoły, uruchomiono nową, krótszą linię na trasie ze Smolic przez Zator i Łowiczki do Gierałtowic. Organizatorem nowej linii jest Województwo Małopolskie. Operatorem za to Koleje Małopolskie Sp z o.o.