Jest szansa na zmniejszenie korków w Wadowicach?

Jest szansa na zmniejszenie korków w Wadowicach?

Nowe inwestycje – nowa jakość ruchu drogowego

Jeszcze kilkanaście lat temu temat „korków” drogowych dotyczył przede wszystkim największych polskich miast – szczególnie Warszawy. Od tego czasu wiele się zmieniło w tej kwestii, również w mniejszych miastach.

Zazwyczaj nie były to zmiany korzystne. Zwiększający się dynamicznie ruch drogowy, większa liczba samochodów, częstsze podróże – to wszystko spowodowało, że działająca do tej pory sieć dróg nie wytrzymywała obciążenia. Bardzo dużym problemem, głównie w mniejszych polskich miastach, stał się brak obwodnic i dostatecznej liczby mostów oraz rond.

Niejedno niewielkie miasteczko, cieszące się np. dużym zainteresowaniem turystów, traciło wiele w ogólnej ocenie właśnie dlatego, że przez jego środek przebiegała czy też nadal przebiega droga, którą przemieszczają się nie tylko samochody osobowe, ale również ciężarowe.

Jest to oczywiście także bardzo duży problem dla osób mieszkających w takich miejscowościach. Intensywny ruch drogowy i korki w środku małego miasta potrafią skutecznie obniżyć komfort codziennego funkcjonowania.

Korki odejdą w niepamięć?

Korki, szczególnie w godzinach szczytu komunikacyjnego, to zmora Wadowic już od wielu lat. Samochody nie mogą się poruszać płynnie w różnych miejscach. Powoduje to wiele stresujących sytuacji.

Przebudowa i modernizacja niektórych ulic może poprawić tę niekorzystną sytuację. Tak się zapewne stanie po ponownym oddaniu do użytku ulicy Spółdzielców, która łączy dwie aleje w Wadowicach.

Prace drogowe trwają, co z kolei przyczynia się do tego, że kierowcy muszą się zmagać z niedogodnościami związanymi z wytyczonymi objazdami. Jak zapewniają władze miasta, ulica zostanie ponownie włączona do użytku już w tym roku.

Wadowice mają realną szansę na „odkorkowanie” w kolejnych latach, kiedy do użytku oddana zostanie południowa obwodnica miasta. Na razie wiadomo, że prace przy realizacji tej kosztownej i ważnej inwestycji rozpoczną się za dwa lata.

Już za niedługo ruch drogowy zyska nieco więcej na przepustowości dzięki oddaniu do użytku nowego ronda.