Duża awaria sieci wodociągowej w Andrychowie

Duża awaria sieci wodociągowej w Andrychowie

Niekomfortowy weekend dla mieszkańców jednego z osiedli

Ostatni piątek nie był zbyt szczęśliwy dla mieszkańców jednej z dzielnic Andrychowa. Niestety, weekendu, a właściwie piątku oraz soboty, nie mogli oni zaliczyć do udanych. Przyczyną niedogodności, z jakimi musieli się zmagać była dość duża awaria systemu sieci wodociągowej.

Zaalarmowane w piątkowy wieczór służby zjawiły się na miejscu szybko, ale awaria okazała się na tyle problematyczna, że konieczne było kontynuowanie działań również w kolejny dzień, czyli w sobotę.

Niemal cały pierwszy dzień weekendu upłynął na naprawie kanalizacji w okolicy ul. Lenartowicza. Specjaliści z andrychowskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji uporali się ze sporych rozmiarów usterką i niedzielę mieszkańcy okolicy mogli już spędzić w o wiele lepszych warunkach.

Awaria wyglądała na poważną. Już w piątek zauważono wodę, która lała się na chodniki i na ulicę. W kilku budynkach nie było również odpowiedniego zasilania, w związku z tym mieszkańcy nie mogli normalnie korzystać z wody.

Dlaczego doszło do awarii?

Awaria sieci wodociągowej w ostatnich czasach nie zdarza się tak często, jak dawniej. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi oraz sprawnym systemom zarządzania siecią takie problemy są dziś rzadkością, co jednak nie oznacza, że nawet współczesne systemy mogą być w pełni bezawaryjne.

Dowiodło tego wystąpienie zaskakującej awarii w Andrychowie. Po zażegnaniu problemu, kiedy pracownikom ZWiK po wielu godzinach, udało się opanować problem – można było podać również przyczynę jego wystąpienia.

Jak się okazało, powód był prozaiczny i tak, jak w podobnych przypadkach w innych miejscach, również i w Andrychowie przyczyną awarii było prozaiczne zapchanie rur, jak również studzienek przez różne przedmioty wyrzucane do kanalizacji, które z pewnością nie powinny się tam znaleźć.

Warto pamiętać o tym, żeby nie umieszczać tam rzeczy, które nie rozpuszczą się w wodzie – np. różnych akcesoriów higienicznych czy opakowań foliowych.