Uważajmy na transakcje internetowe – oszuści nie próżnują!

Uważajmy na transakcje internetowe – oszuści nie próżnują!

Kolejne oszustwa finansowe w powiecie oświęcimskim

Wiele usług i związanych z nimi transakcji finansowych przeniosło się do Internetu. Dynamika ruchu w sieci, związanego m.in. z transakcjami kupna i sprzedaży stale rośnie. Z jednej strony – pozostają nowoczesne serwisy, które ułatwiają kontakt między użytkownikami i realizację wzajemnych transakcji, z drugiej – ze zwiększającego się ruchu korzystają również przestępcy.

Wystarczy chwila nieuwagi, żeby stracić dane do swojego konta i to wszystko, co na nim jest. Przekonało się o tym w ostatnim czasie kilka osób z powiatu oświęcimskiego, które straciły średnio po kilka tysięcy złotych, korzystając z popularnych serwisów ogłoszeniowych, takich jak OLX czy Vinted, czy też e-bay, jak również na facebooku.

W ostatnim czasie więcej mówi się o fałszywych e-mailach, podszywających się np. pod strony bankowe, o fałszywych wiadomościach SMS z linkami, które po kliknięciu nakierowują odbiorcę na strony stworzone przez przestępców także w jednym celu – nielegalnego uzyskania danych do logowania w serwisach bankowości internetowej.

Rzadziej mówi się o cyberprzestępstwach w przestrzeni portali ogłoszeniowych, tymczasem – tutaj również nie brakuje podejrzanych aktywności.

Nie spiesz się

Policja informuje o coraz częstszych zgłoszeniach ze strony mieszkańców powiatu oświęcimskiego, które dotyczą zawierania transakcji za pośrednictwem popularnych serwisów ogłoszeniowych oraz społecznościowych.

Choć w większości z nich pojawiają się informacje o tym, jak nie dać się oszukać, niestety, wciąż wiele osób nie wykazuje się należytą ostrożnością.

Z drugiej strony trzeba też przyznać, że przestępcy nie próżnują i wciąż wymyślają nowe sposoby na to, żeby zwieść osobę, która według nich da się oszukać.

Przy odrobinie pecha może to być niemal każdy z nas. Wystarczy, że przestępca trafi na odpowiedni moment – np. naszej nieuwagi, rozdrażnienia czy też przemęczenia.

Zazwyczaj w takich stanach podejmujemy pochopne decyzje, bywa również, że zależy nam na czasie i niepotrzebnie spieszymy się.

Pośpiech, jak wiadomo, jest złym doradcą i przestępcy doskonale o tym pamiętają, zapraszając do skorzystania z szybkiej płatności. Wystarczy jedno kliknięcie w fałszywy link prowadzący do rzekomej strony banków i użycie loginu oraz hasła do zalogowania się.

Możemy być pewni, że klikając w link niewiadomego pochodzenia, udostępnimy dane przestępcy, a ten nie omieszka jak najszybciej z nich skorzystać i wyczyścić nasze konto.

Dowiedz się więcej na temat najczęstszych przestępstw w sieci – na MagazynInternet.pl.