Idą święta – weź udział w akcji segregowania tłuszczów jadalnych!

Idą święta – weź udział w akcji segregowania tłuszczów jadalnych!

Olej do segregacji?

Segregowanie śmieci stało się już naszą codziennością. Nikogo nie dziwią różnokolorowe pojemniki, w których składujemy posegregowane odpady. Podobnie – przyzwyczailiśmy się do składowania i następnie wyrzucania do odpowiednich kontenerów elektrośmieci.

Pojemniki na małe AGD, telefony, tablety, laptopy itp. znajdują się w różnych lokalizacjach na terenie większych i mniejszych gmin, podobnie jak pojemniki na żarówki czy baterie.

Jak się jednak okazuje, nie wszyscy wiemy o tym, że na coraz szerszą skalę są również prowadzone akcje segregowania innych, powszechnie „występujących” odpadów, takich np. jak oleje i inne tłuszcze jadalne.

Okres przedświąteczny jest najlepszym do promowania tego typu akcji i „wprowadzania” ich w naszą codzienność.

Dlaczego? Jest to czas, gdy przygotowujemy zdecydowanie więcej różnorodnych dań, a co za tym idzie – zużywamy przy tym o wiele więcej takich produktów spożywczych jak np. olej. Nawet, jeśli na co dzień unikamy smażenia, to w święta pozwalamy sobie na sporządzanie potraw bardziej kalorycznych i smażonych.

Co zrobić ze zużytym olejem?

Co zazwyczaj robimy ze zużytym olejem albo innym tłuszczem jadalnym? Zazwyczaj wylewamy go wprost z patelni czy innego naczynia do zlewu i nie zastanawiamy się nad tym, co dalej się z nim dzieje.

Tymczasem… dzieje się i to wcale nie to, czego moglibyśmy się spodziewać. Ciężka, tłusta substancja osiada w rurach, co może doprowadzić do szybkiego zapchania nie tylko ich, ale całej sieci kanalizacyjnej.

Drożność rur można utrzymać w o wiele lepszym stanie, jeśli będziemy częściej i w większym zakresie segregować zużyte tłuszcze jadalne.

Urząd Miejski w Andrychowie zachęca mieszkańców do udziału w przedświątecznej akcji segregacji olejów.

Korzystając z tłuszczów w celach kulinarnych, po smażeniu, zamiast wylewać je do zlewu czy toalety – przelewajmy je do plastikowych butelek. Następnie takie butelki możemy umieścić w specjalnych, odpowiednio oznakowanych pojemnikach. Są one dostępne na terenie całej Gminy Andrychów, w kilkunastu popularnych miejscach.