Awaria ogrzewania w Andrychowie

Awaria ogrzewania w Andrychowie

„Zimna” niedziela w Andrychowie

Ostania niedziela, 12 grudnia 2021 r., nie należała do udanych dla większości mieszkańców Andrychowa. Ponieważ grudzień w tym roku jest dość chłodny – awaria ogrzewania, do której doszło – nie mogła pozostać niezauważona.

Zimno było nie tylko w mieszkaniach, ale również w obiektach użyteczności publicznej, z uwagi na dzień wolny od pracy, niską temperaturę można było odczuć m.in. na miejskim basenie, który z powodu awarii ogrzewania musiał zostać zamknięty.

Awaria nastąpiła w odpowiedzialnej za ogrzewanie miasta Elektrociepłowni Andrychów. W poniedziałek rano w kaloryferach na andrychowskich osiedlach było już ciepło, jednak po zimnej niedzieli początek tygodnia dla większości mieszkańców nie należał do najprzyjemniejszych.

Dlaczego doszło do usterki? Czy miało to związek z wystąpieniem poważniejszego problemu?

Nie ma powodów do niepokoju

Problem, który zaniepokoił mieszkańców Andrychowa w niedzielę, udało się dość szybko usunąć – a więc z pewnością przyczyną braku ciepła w kaloryferach nie była poważniejsza awaria.

Wiele osób mogło poczuć się zaniepokojonych, z uwagi na coraz częściej pojawiające się informacje w mediach ogólnopolskich, które przestrzegają przed możliwością wystąpienia kryzysu grzewczego w związku z przeprowadzaniem radyklanych zmian, związanych z przechodzeniem z ogrzewania węglowego na bardziej ekologiczne technologie grzewcze.

Nie było to powodem nagłego wyłączenia ogrzewania w Andrychowie. Prawdopodobnie doszło do zawilgocenia węgla, z którego korzysta zakład. Wilgotny węgiel nie palił się tak jak powinien.

Elektrociepłownia wróciła do ogrzewania miasta za pomocą węgla, ponieważ koszty korzystania z gazu okazały się za wysokie, co z pewnością odbiłoby się finalnie na wysokości rachunków, płaconych przez mieszkańców, do czego dochodzi coraz częściej w całej Polsce.