Przebieg i konsekwencje postępowania dyscyplinarnego przeciwko policjantom za zaniedbania w sprawie zaginięcia 14-letniej dziewczynki z Andrychowa

Przebieg i konsekwencje postępowania dyscyplinarnego przeciwko policjantom za zaniedbania w sprawie zaginięcia 14-letniej dziewczynki z Andrychowa

W toku jest procedura dyscyplinarna skierowana przeciwko funkcjonariuszom służby porządku publicznego, którzy brali udział w operacjach poszukiwawczych po niewyjaśnionym zniknięciu 14-letniej dziewczyny w Andrychowie. Jeden z tych oficerów już otrzymał karę.

Sprawa niespodziewanej śmierci Natalii z Andrychowa znów znajduje się w centrum uwagi. Tragedia miała miejsce 28 listopada 2023 roku. Po opuszczeniu domu, dziewczyna skontaktowała się telefonicznie ze swoim ojcem, informując go, że czuje się bardzo źle. Tę informację mężczyzna przekazał funkcjonariuszom, którzy przez kilka godzin prowadzili intensywne poszukiwania. Niestety, nieprzytomną nastolatkę znalazł dopiero jeden z przyjaciół rodziny, który natychmiast wezwał karetkę pogotowia. Mimo ogromnych starań personelu medycznego, Natalia nie przeżyła.

Decyzja o rozpoczęciu postępowania dyscyplinarnego wobec czterech policjantów zaangażowanych w tę sprawę, została podjęta przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie w grudniu 2023 roku. Oficjalne oświadczenie zaznacza, że dokładny przegląd działań funkcjonariuszy ujawnił, iż istnieje duża szansa na naruszenie proceduralne.

Według informacji udzielonych przez rzeczniczkę Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie dla dziennika „Fakt”, dyżurny policjant w Kętach nie wprowadził odpowiednich procedur związanych z zaginięciem dziewczynki. Ten funkcjonariusz został ukarany przez komendanta naganą, która została dodana do jego akt osobowych. Jak wyjaśnia gazeta, ten wpis zostanie usunięty po upływie sześciu miesięcy. W praktyce oznacza to obniżenie dodatku służbowego od 20% do nawet 50%, a także trzynastej pensji w tym samym wymiarze. Dyżurny dobrowolnie zgodził się na karę.