Wakacje w pełni – GOPR w akcji

Wakacje w pełni – GOPR w akcji

Interwencje ratowników w okolicach Babiej Góry

Niedługo zakończy się pierwszy miesiąc tegorocznych wakacji, a więc jeszcze przez kilka tygodni ruch turystyczny będzie wzmożony. Jak zawsze – największym zainteresowaniem Polaków cieszą się morze oraz góry, a wśród nich jedną z popularniejszych jest Babia Góra.

Mogłoby się wydawać, że osoby, które decydują się na to, by wchodzić na górskie szlaki, pamiętają o podstawowych zasadach, dzięki którym zwiększą poziom swojego bezpieczeństwa. Mimo wielu komunikatów, w tym ratowników działających w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, co roku dochodzi do różnych wypadków, mniej lub bardziej niebezpiecznych, które często mają związek z nieodpowiednim ekwipunkiem, niedostosowaniem umiejętności do skali trudności szlaku i z niezachowaniem zasad bezpieczeństwa w górach.

Nie inaczej jest w tym roku. Ratownicy z babiogórskiego GOPR podejmowali wiele interwencji w lipcu. Pomoc udzielana była głównie z powodu nagłego załamania pogody w rejonie Babiej Góry. Turyści nie posiadali odpowiedniego zaopatrzenia, a często również właściwego obuwia i odzieży, w związku z tym nie mogli samodzielnie zejść ze szlaku.

Interwencje dotyczyły przede wszystkim szczytu Diablaka. Ratownicy patrolujący ten teren udzielili pomocy kilku osobom. W niektórych przypadkach konieczne było również wezwanie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wycieczka w góry to nie spacer po parku

Nawet jeśli wydaje się nam, że warunki atmosferyczne są doskonałe i utrzymają się przez kilka godzin, czyli czas naszej wędrówki, nigdy na to nie liczmy. Pogoda w górach jest kapryśna i zmienna, dlatego zanim wybierzemy się na szlak, warto sprawdzać na bieżąco prognozy, a i tak należy pamiętać o tym, że może nas zaskoczyć burza, ulewa i nagłe ochłodzenie.

Warto wziąć ze sobą odpowiedni zapas żywności i wody oraz apteczkę z podstawowymi medykamentami – pamiętajmy, że na trasie możemy np. się skaleczyć, a w środku lasu trudno o szybką pomoc. Warto też mieć ze sobą zajmującą niewiele miejsca i nieabsorbującą pod względem ciężaru, folię termiczną, która będzie nieocenioną pomocą, jeśli zdarzy się załamanie pogody.

Pamiętajmy również o tym, żeby zawsze mierzyć siły na zamiary i dostosowywać trudność szlaków, które chcemy przemierzyć, do naszej aktualnej kondycji fizycznej i umiejętności poruszania się w terenie górskim.

Więcej informacji z gór znajdziesz na InfoBeskidy.pl.